You are currently viewing Najprostszy sposób na klub kolarski

Najprostszy sposób na klub kolarski

Sposób na klub kolarski, czyli gdzie uczyć się jeździć na rowerze?

Rozwój każdego sportu wymaga ludzi i środków. Problem niedoboru tych dwóch czynników dotyczy 95% organizacji sportowych z sektora NGO. Tylko 5 % zarządów organizacji nie martwi się tym. Jak połączyć te dwa elementy? Jak zdobyć ludzi i środki na rozwój klubu kolarskiego? Poznaj najprostszy sposób na klub kolarski. Zobacz to na przykładzie Narodowego Programu Rozwoju Kolarstwa. Co możesz zrobić, aby rozkręcić klub kolarski i zdobyć nowych uczniów do nauki jazdy na rowerze?

Narodowy Program Rozwoju Kolarstwa

Narodowy Program Rozwoju Kolarstwa

Gdzie szukać informacji?

Początki NPRK to rok 2014. Na początku byli ludzie, pomysły, pragnienia, cele. Nie wszystko było wiadome. Teraz program jest zarządzany przez Instytut Sportu oraz Wielkopolski Związek Kolarski. Po wprowadzeniu programu szkółek kolarskich (od 2015), cały czas powstają nowe szkółki i dzisiaj jest ich 200. Program adresowany jest do dzieci ze szkół podstawowych. Opis programu zamieszcza Polski Związek Kolarski oraz Serwis Szkółki Kolarskie, nie będę go tutaj opisywał. Wskażę jego praktyczne zastosowanie i korzyści.

Jak ten najprostszy sposób na rozkręcenie klubu kolarskiego wprowadzić w życie?

Oczywiście muszą być trenerzy. Na początek wystarczy jeden – instruktor i 3310 zł wkładu własnego (wariant minimalistyczny bez sprzętu), co stanowi ok. 30 % wkładu do programu. To może niemała kwota dla niektórych, ale korzyści są dużo większe. Osiągniesz za to ok. 2,5 razy więcej środków. Zobacz, jak to działa.

Założenia: w ciągu roku budujesz grupę 15 osób w szkółce kolarskiej. Minimalna ilość adeptów kolarstwa w NPRK to właśnie 15 osób. Kończąc rok chcesz mieć komplet 15 rowerów, kasków, strojów kolarskich (wariant pełny ze sprzętem).

Warunki: musisz posiadać klub sportowy lub przynajmniej zaprzyjaźniony klub, który będzie opiekunem szkółki i który należy do okręgowego (wojewódzkiego) związku kolarskiego. Jeśli chcesz uruchomić własny klub sportowy, tutaj znajdziesz opis: Jak założyć klub sportowy? Jeśli potrzebujesz pomocy, zgłoś się do nas.

Potrzebujesz czterech rzeczy na start:

 • zebrać 11 tys. zł wkładu własnego (wariant pełny). Skąd? Samorząd gminny, powiatowy, sponsorzy,
 • jednego instruktora, który poprowadzi zajęcia dwa razy w tygodniu. Możesz go skierować na kurs instruktora (sprawdź tutaj). Koszt kursu to 1400 zł,
 • dostępu do sali gimnastycznej. Jeśli sala będzie odpłatna, to musisz mieć środki na 4 miesiące. Zakładam, że nie będzie to więcej jak 1 tys. zł,
 • usługi księgowości (niestety zawsze). W tym wariancie programu NPRK Księgowość Klubu Sportowego zamkniesz w kwocie 615 zł.

Wykonanie:

 1. Twój klub lub ten zaprzyjaźniony, zgłasza deklarację przystąpienia do programu do okręgowego związku kolarskiego i operatora krajowego NPRK, którym jest Wielkopolski Związek Kolarski.
 2. Po akceptacji deklaracji przystąpienia do NPRK, klub wpłaca do WZKol kwotę wkładu własnego tj. 11 tys., która stanowi 30% udziału w programie. Pozostałe 70% finansowane są z programu NPRK. Pieniądze służą do opłacenia instruktora (umowa zlecenia) oraz zakupu sprzętu.
 3. Instruktor podpisuje umowę zlecenia na prowadzenie treningów. Jeśli będzie to jedyna jego praca, to klub musi doliczyć jeszcze ZUS od tej umowy i dopłacić środki do WZKol.

Korzyści: kończąc rok masz grupę, sprzęt, stroje i myślisz już o zawodach kolarskich. Nawiązałeś kontakty ze środowiskiem kolarskim oraz organizacjami związkowymi. Możesz brać udział w szkoleniach trenerskich.

Czego dzieci nauczą się w szkółkach kolarskich?

 • przepisów bezpieczeństwa w kolarstwie,
 • technik jazdy podstawowej,
 • technik jazdy po prostej, jazdy w grupie,
 • szyków kolarskich,
 • technik startu,
 • finiszowania.
jazda na rowerze

Nauka obejmuje doskonalenie wsiadania, startu, jazdy na wprost, po łuku, hamowania i zatrzymania, a także wykonywania podstawowych czynności z zakresu konserwacji roweru: usuwanie brudu, ustawianie siodełka, kierownicy, sprawdzanie stanu ogumienia, łańcucha i hamulców. Tak więc, technika i praktyka.

10 powodów, dlaczego warto zabrać dziecko na rower

Jak rozwinąć pasję rowerową?

ROWER……

 1. Kształtuje koordynację ruchową, wzmacnia ciało.
 2. Rozwija poczucie równowagi.
 3. Buduje nawyk aktywności ruchowej.
 4. Rozwija ciekawość i zdrową konkurencję.
 5. Oswaja z prędkością.
 6. Uczy orientacji w przestrzeni i bezpiecznego poruszania się w niej.
 7. Dodaje dziecku pewności siebie, kształtuje charakter.
 8. Pozwala poznać świat sportu i wyzwań.
 9. Sprawia mnóstwo radości.
 10. Rodzinne jazdy na rowerze to wspaniałe przeżycie i fantastyczna okazja do wspólnego aktywnego spędzenia czasu.
nauka jazdy na rowerze

Ciekawostki o rowerze - dziwne i prawdziwe

Rower posiada specyficzną właściwość, która wcale nie wynika z utrzymywania równowagi przez człowieka.

Rower puszczony samodzielnie, bez kolarza, będzie jechał do momentu, aż straci swoją prędkość.

Rower dzięki dobraniu odpowiednich parametrów, dokładnemu wyważeniu posiada tzw. stabilność własną.

Rower dzięki stabilności własnej potrafi przejechać odcinek drogi, jeśli zostanie mu dostarczone odpowiednie przyspieszenie.

Kto Ci może jeszcze pomóc?

Kim jest #bikefluencer?

Entuzjasta roweru, który sprawia, że TY wstajesz rano, wychodzisz z domu i wskakujesz na siodełko. Jego postawa jest zaraźliwa i warta naśladować, bo inspiruje Cię do odnalezienia radości i wolności na dwóch kółkach.

Dodaj komentarz