You are currently viewing Dlaczego 2 nawyki w sporcie zmienią Twoje życie?

Dlaczego 2 nawyki w sporcie zmienią Twoje życie?

Nawyki w sporcie - co jest najtrudniejsze?

Nawyki w sporcie i te z życia codziennego kształtują Twoje postępowanie i to kim jesteś. Zmiana swoich przyzwyczajeń, inaczej nawyków to najtrudniejsza rzecz dla ludzi. Bez względu na pochodzenie, rasę, kolor skóry, wyznanie, wszyscy mamy tę cechę. Łatwo przyzwyczajamy się do wygód i porzucamy trudności, trudno godzimy się z wysiłkiem, systematycznością, bólem. Tacy jesteśmy i już. Dobre nawyki pomagają osiągać nam sukcesy, złe są przeszkodą do lepszego życia.

Ile jest sposobów na budowanie dobrych nawyków?

Istnieje wiele sposobów na dojście do celu. Nawyki w sporcie – ich budowanie musi być procesem. Przedstawiam pomysły, które są proste i zarazem pomogą Ci osiągnąć rezultaty w sporcie. Każdy z nas potrzebuje sukcesu. Po co? Motywów jest bardzo wiele. Każdy będzie miała swoje. Krótko, każdy nas chce się lepiej czuć i każdy drobny sukcesik temu służy. Nie od razu Rzym zbudowano? Takie jest porzekadło. Ta zasada sprawdza się w życiu, również w sporcie. Jak napisałem, istnieje wiele sposobów treningowych, ścieżek sukcesu. W sporcie nie należy przesadzać ze zbyt dużą liczbą wymagań i kroków do mistrzostwa. Na początek wystarczą dwa elementy.

nawyki w sporcie

Jak wyrobić nawyk 1 – systematyczność?

To jest najważniejszy element wszelkich zmian na lepsze. Jeśli wymyślisz swoje cele – piękne, kolorowe, zachwycające, cóż z tego, jeśli nie będzie postępu. A tego postępu nie będzie, jeśli nie wprowadzisz zmian. Ta zasada odnosi się nie tylko do sportu, ale życia szeroko rozumianego. Z reguły ludzie przynoszą swoją kulturę (nawyki) do organizacji. Jeśli kierownictwo nic z tym nie robi, wtedy trudno jest współpracować, bo mówiąc potocznie “każdy nadaje na innych falach”. Zaś te organizacje, które budują kulturę poprzez wprowadzanie standardów pracy, zachowań itp., wprowadzają tzw. “transfer zwrotny”. Ludzie nabierają nawyków w organizacji i wprowadzają je do swojego życia codziennego.

Co zyskasz stosując systematyczność?

Nawet nie wiesz, ile takie podejście może zmienić. Mawia się: „Twoja pierwsza wymówka, aby nie pójść na trening, będzie początkiem końca twoich postępów”. Kiedy trenowaniu towarzyszy brak cierpliwości i oczekiwanie nagłych przyrostów formy oraz sukcesów, bardzo szybko do rezygnacji.

Systematyczność prowadzi wprost do większych umiejętności technicznych i formy fizycznej.

Jak zacząć budować systematyczność?

Wprowadź mały nawyk systematycznego treningu przez kilka minut przez kolejne 14 dni. Na początku wydajność, intensywność czy poziom techniczny nie mają znaczenia. Skup się tylko na systematyczności, abyś po tym okresie nie umiał sobie odmówić tego treningu. Twój wiek nie ma znaczenia, tylko Twoja wola.

nawyki w sporcie systematyczność

Jak wyrobić nawyk 2 – zaangażowanie?

Nie istnieje kiepski trening i rewelacyjne wyniki na zawodach. Podejście do sportu, które cechuje gwałtowność i natychmiastowe pokazywanie efektów jest krótką drogą do dopingu. To bardzo widać w sporcie zawodowym. Początek kariery sportowej dobrze jest zacząć od ogólnorozwojowych aktywności, a potem wybrać jedyną, w której zostanie mistrzem powinno być celem, ale poprzez doskonalenie, ciągły postęp. Trening sportowy to nie przykry obowiązek, ale dobra zabawa i pozytywne emocje. Drobne postępy dają chęć do rywalizacji. Musisz zostać, potocznie mówiąc „wkręcony” do sportu. Zaangażowanie przynosi zrozumienie i chęć na więcej. Zaczniesz tym żyć.

„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.” 

Konfucjusz

Budując nawyki w sporcie, najlepiej uczyć się poprzez udział i doświadczanie, poprzez emocje i pytania jakie temu doświadczaniu towarzyszą. Tak poznajesz siebie i swoje pragnienia.

Jak zacząć budować zaangażowanie?

Wprowadź mały nawyk systematycznego zbierania informacji o swoim sporcie przez kolejne 14 dni. Rodzaj i forma informacji nie mają znaczenia. Skup się tylko na tym co Cię kręci. Sprawdzaj w praktyce, to o czym przeczytałeś. Nauczysz się wtedy odróżniać „ziarno od plew”. Zaangażowanie zrobi z Ciebie dobrego zawodnika, trenera, działacza z praktyką.

nawyki w sporcie zaangażowanie

Jeśli chcesz coś zmienić, zmień najpierw myślenie

Te dwa nawyki sportowe, doprowadzą Cię do poznania samego siebie. Zmienią Twoje treningi, w perspektywie zmienią też Twoje myślenie. Recz istotna, nie skupiaj się na „inwestycji”, która trwa krótko (sprzęt, nowa sekcja, trener, zawody na 1 sezon). Skupiaj się na systematyczności i zaangażowaniu przez całe życie, aby zbudować proces, wtedy trudno będzie, aby te nawyki przestały działać.

Jako uzupełnienie polecam artykuł Michała Michalskiego.

Zobacz jak zbudowany jest nasz proces. Wypływa z tych dwóch nawyków.

nawyki w sporcie